#PotwornaKuchnia – Batoniki bakaliowe

Jakiś czas temu zaczęłam się zastanawiać jak samemu niewielkim nakładem pracy stworzyć namiastkę batoników dla dzieci przypominającą te, produkowane przez Hipp czy Lupilu, które moje własne dzieci bardzo lubią, ale przepisy z internetów nie do końca mi odpowiadały. Dlatego dziś mam dlaWas kolejny przepis, dość szybki, smaczny, a jednocześnie zdecydowanie bardziej zdrowy niż ten poprzedni 😉
Batoniki bakaliowe nadają się świetnie na słodką przekąskę w domu, na spacerze czy wycieczce. Mogą się na nią skusić osoby dbające o zbilansowaną dietę, ale także można je spokojnie dać dzieciom domagającym się o ‘coś słodkiego’ – i to bez zbędnych wyrzutów sumienia 🙂
Batoniki bakaliowe

Składniki:
– 150 g daktyli suszonych (bez pestek)
– 100 g żurawiny suszonej, rodzynek lub innych suszonych owoców (np. moreli, śliwek itp.)
– 60 g migdałów (blaszowanych, bez skórki, mogą być płatki)
– 20 g orzechów laskowych, włoskich lub nerkowców
– 20 g pestek słonecznika lub dyni (łuskanych)
– ok. 6 szt andrutów kaliskich (lub innych cieniutkich wafelków przypominających opłatek)
– pół szklanki wody
– pół łyżeczki masła orzechowego (lub więcej, jeśli jest potrzebne do sklejenia masy bakaliowej)
+ papier do pieczenia i wałek
Przygotowanie:
Migdały, orzechy i pestki rozdrobnić w malakserze (rozdrabniaczu) na proszek (lub po prostu drobne kawałeczki, w zależności od upodobań). Odłożyć do miski.
Daktyle i suszone owoce wymieszać i w 2-3 partiach rozdrobnić w malakserze na drobne kawałki. Wrzucić do miski z orzechami i zagnieść na jednolitą masę. Jeśli jest zbyt sucha można dodać 1-2 łyżeczki masła orzechowego i zagnieść.
Przygotowaną masę bakaliową wyłożyć na połowę arkusza papieru do pieczenia i przykryć drugą jego częścią. Rozwałkować na prostokąt o grubości ok. 4-5 mm. 
Pół łyżeczki masła orzechowego rozpuścić w wodzie (chociaż mniej-więcej) i posmarować nią wierzch masy bakaliowej, a na wierzch układać andruty (można je wcześniej dociąć lub docinać w trakcie układania), tak żeby się do niej przykleiły. Wierzch można delikatnie posmarować wodą i delikatnie docisnąć, uważając by nie połamać wafli. Odczekać chwilę, aby wszystko wyschło i ostrożnie przewrócić całość na drugą stronę. Powtórzyć proces przyklejania wafli.
Całość pokroić na podłużne wafelki lub przy pomocy foremek do ciasteczek na wybrane ksztalty.
Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu (może być też w lodówce) w szczelnie zamkniętym pojemniku, do 2 tygodni. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *